KATA adózó magánszemély lakáshitelénél szembesülhet azzal, hogy nem vagy nem olyan feltételekkel kaphat hitelt, mint egy átlagos alkalmazott. Összeszedtük, hogy mire érdemes figyelni.
Solymosi Gábor hitelszakértő már többször megjelent itt az oldalon, ide kattintva például megnézhetik az állami támogatásokról (CSOK, babaváró, stb.) készített videóját. Ezúttal arra kértem meg Gábort, hogy segítsen egy kicsit eligazodni: milyen feltételekkel kaphat jelenleg hitelt valaki, aki KATA-s egyéni vállalkozóként vagy betéti társaságként szerzi a bevételeit. Következzen az Ő cikke:
KATA jövedelem: hogyan számolnak a bankok a hitelbírálat során?
Minden pénzintézetre igaz:
A figyelembe vett jövedelem 0 Ft (a dőlt betűkkel szedett esetekben adóstárs bevonásával sem adnak hitelt) a következő esetekben:
- Ha nincs legalább 1 lezárt üzleti éve a vállalkozásnak;
- Ha hiteligényléskor szüneteltetve van, vagy az utolsó lezárt üzleti év során szüneteltetve volt a vállalkozás;
- Ha cégnek vagy a jövedelmet igazoló magánszemélynek az igényléskor köztartozása van. (Van néhány bank ahol ha van egy élő részletfizetési megállapodás az adótartozásra akkor számolnak a jövedelemmel);
- Ha a cég vagy a magánszemély szerepel a rossz adósok listáján;
- Ha cégnek/magánszemélynek volt az adott banknál volt az vesztességgel lezárt hiteltartozása Vagy egyéb okból szerepel a cég/magánszemély az adott pénzintézet tiltólistáján. (Pl. ismert adócsaló, stb.)
Ha van figyelembe vehető jövedelem
Ha a figyelembe vett hav jövedelem nem 0 Ft, akkor a maximálisan figyelembe vett havi nettó jövedelem a következő:
Az utolsó lezárt üzleti évre vonatkozóan kikért NAV jövedelemigazoláson szereplő jövedelem osztva 12-vel. Ennek azért van ugye jelentősége, mert a vállalkozó árbevétele hullámzó lehet, így az átlagát kell nézni.
Az utolsó lezárt üzleti évre vonatkozóan kikért NAV jövedelemigazoláson szereplő jövedelem pedig a következő: A cég/vállalkozás éves árbevételének 60%-a szorozva a hitelt igénylő tulajdoni arányával. Azaz ha ketten tulajdonosok, akkor – egyszerű példával élve – fele-fele arányban tulajdonosok, így a felét lehet figyelembe venni.
Ha tehát egy KATA-s betéti társaságról beszélünk, ahol havi átlag 1 millió Ft a bevétel, akkor az egyik tagnál figyelembe vehető jövedelem csak évi 3,6 millió Ft, vagyis havi 300 ezer Ft. Ez érhet sokakat váratlanul, akik úgy mennek oda, hogy a bt. előző évben 12 millió bevételt szerzett, így sok hitelt tudnak majd felmenni.
"Érdekes" tények a NAV-os jövedelemszámításról
- KATA-s Bt. bevételét a tulajdonosok számával osztják a jövedelem megállapításakor, akkor is ha csak az egyik tulajdonos végez vállalkozói tevékenységet. Ha az adott évben volt tulajdonosváltás, akkor ahány tulajdonos volt az adott évben annyival osztják a bevételt.
- Társas vállalkozás tulajdonosai között csak azoknak igazol a a NAV jövedelmet akik után a katás adó (25.000, 50.000 Ft … / hó) az adott évben fizetve volt.
KATA adózó által felvehető hitel
Maximális hiteltörlesztőrészlet (a már meglévő hitelekkel együtt) =
- Ha az ügyletben figyelembe vett összjövedelem kisebb mint 500.000 Ft, akkor annak legfeljebb 50%-a,
- Ha az ügyletben figyelembe vett összjövedelem nagyobb mint 500.000 Ft, akkor annak legfeljebb 60%-a.
Sok pénzintézetre igaz, de nem mindegyikre:
- Elvárás, hogy a figyelembe vett jövedelem teljes (12 hónapos, január 1–től december 31-ig tartó) üzleti év legyen. Vagyis ha az előző év január 1-én még nem élt a vállalkozás, akkor nem számolnak az abból származó jövedelemmel.
- Az előző üzleti év mellett azt is vizsgálhatják, hogy a hiteligénylést megelőző hónapokban mennyi volt a vállalkozás bevétele. Időarányosan kevesebb-e ez és ha igen, akkor mennyivel mint a tavalyi év bevétele?
- Fontos kérdés lehet a vállalkozás (tényleges) tevékenységi köre. Mennyire sújtja a pandémia, annak gazdasági következményei? Milyennek látja a bank az adott vállalkozás közép/ hosszútávú kilátásait? Mennyire szezonálisak a bevételek?