Végrehajtási tanúsítvány. Van ellenem végrehajtási eljárás?
Sok esetben halljuk ügyfeleinktől már-már túlzó magabiztossággal, hogy nekik bizony semmi tulajdon nincs a nevükön, mert réges-régen végrehajtás volt ellenük és rajtuk azt most már eszébe ne jusson senkinek se behajtani.
Az a szituáció is nemegyszer előfordult már, hogy az ügyfél egy adósságai miatt „menekült” külföldre és nem mert hazajönni, mert itthon a sok adósság várja.
Arról a helyzetről nem is beszélve, hogy valaki azért nem mer bejelentett munkát keresni, mert attól fél, majd a munkabéréből vonják a felhalmozott telefontartozást, a vélt vagy valós végrehajtások alapján. Emiatt akár a fizetése felét is egyből bukhatja.
A körülmények csúcsa, amikor még csak követeléskezelő cégek leveleznek az ügyféllel, de az ügyfél úgy könyveli el, hogy már konkrét végrehajtás van vele szemben folyamatban. Itt írtam arról, hogy figyeljen valójában kivel levelezik: végrehajtóval vagy behajtóval. Közel sem mindegy.
Az egyik fentiekben példálózó jelleggel felsorolt eset sem történik meg, ha tisztában vagyunk azzal, hogy egyáltalán van-e velünk szemben folyamatban végrehajtási eljárás.
Ez a cikk ezt segít kideríteni.
A megoldás: a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar által kiadott tanúsítvány
Amennyiben szeretnénk tisztázni magunk (vagy mások) felé, hogy milyen végrehajtási eljárások voltak vagy vannak velünk szemben (ha egyáltalán vannak vagy voltak), az melyik önálló bírósági végrehajtónál, milyen ügyszámon, mikor kezdődött és ki a végrehajtást kérő, akkor a megoldás, a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar (a továbbiakban: MBVK) által kiadott végrehajtási tanúsítvány.
A tanúsítványt írásbeli kérelemre az MBVK állítja ki a végrehajtási ügyek nyilvántartásában szereplő kérelmező számára a végrehajtási ügyek nyilvántartásában szereplő adatainak igazolása céljából.
Magyarul, az MBVK kérelemre, a kérelem beérkezésétől számított 15 napon belül készségesen, az általa vezetett közhiteles nyilvántartásból, egy tanúsítvány útján megmondja, hogy volt-e ill. van-e velünk szemben bármely végrehajtó előtt végrehajtási eljárás és az milyen ügyszámon, milyen alapon, mióta van folyamatban, esetleg mióta került befejezésre érdemben vagy ügyvitelileg.
A tanúsítvány díja 6.000,- Ft, amely összeg az MBVK MKB Banknál vezetett 10103173-09701100-03003002 tanúsítvány bevételi számlájára átutalással teljesíthető (A cikk írásakor)
A tanúsítvány iránti kérelmet az MBVK által üzemeltetett https://kerelmek.mbvk.hu/ oldalon található űrlap kitöltése után kinyomtatható és postai úton beküldhető. Illetve az elektronikus kérelem az előbbiekben hivatkozott oldalon található felületen kitölthető és elektronikusan aláírva onnan elektronikus úton továbbítható az MBVK részére. (de legtöbben nem rendelkeznek ehhez megfelelő elektronikus aláírással)
A kérelemhez csatolni kell a költségtérítés befizetésének igazolását.
Ha valamilyen okból kifolyólag azt akarjuk igazolni, hogy nincsen velünk szemben végrehajtási eljárás egyáltalán, úgy arra a tanúsítvány útján szintén van lehetőség, azonban annak díja kedvezőbb, 3.000,- Ft.
BAR lista - újabb nevén: KHR. Erre is figyeljen oda
Sok esetben keveredik a fejekben a negatív KHR-ben való szereplés és a végrehajtási eljárás, így ezen írás keretein belül, röviden erről is szót ejtünk.
A KHR (Központi Hitelinformációs Rendszer, leánykori nevén BAR) azt a célt szolgálja, hogy a hitelt nyújtó pénzintézetek felmérjék a hitelt igénylők hitelképességét akképpen, hogy besorolja őket ún. pozitív és negatív listába.
A lakossági KHR mind a pozitív hiteltörténetet, mind a negatív információkat (mulasztások, visszaélések, csalások), mind pedig az adósságrendezési eljáráshoz kapcsolódó információkat képes rögzíteni, ezzel is segítve a pénzintézeteket, hogy el tudják dönteni, helyeznek-e ki pénzösszeget az igénylőhöz.
Tehát a KHR csupán azt a célt szolgálja, hogy a hitelt nyújtandó pénzintézet lássa, az a személy, aki nála hitelért folyamodik, pozitív avagy negatív hiteltörténettel rendelkezik-e s ez alapján el tudja dönteni, hogy kíván-e hozzá kihelyezni hitelt.
A KHR-ben való szereplésről bármely pénzügyi intézmény vagy a BISZ Központi Hitelinformációs Zrt. bármely költségtérítés és egyéb díj nélkül ad jelentést. Még olyan bankban is kérhet KHR igazolást, ahol nem rendelkezik folyószámlával.
Ha tartozásait rendezni szeretné
Gyakran felmerül igényként, hogy az ügyfél szeretné letudni a tartozásait. Ehhez nagy segítség, ha már eleve úgy megy az ügyvédhez, hogy a KHR-ből és s végrehajtóktól is kikérte a fenti dokumentumokat. Így már az első tanácsadást követően tud az ügyvéd elkezdeni intézkedni.
Itt talál további cikkeket a végrehajtási eljárásokról: https://www.lakasjogasz.hu/ellentmondas-vegrehajtasi-eljarasban/