5% ÁFA és az építőipar
Korábban már többször írtam arról, hogy meddig lesz és hogyan lesz 5% ÁFA tartalma az újépítésű lakásoknak. Az egyik bejegyzést például ide kattintva olvashatja. Szerencsére már más a jogszabályi környezet, mint 2018-ban volt, de azért sokan koppantak anno is, akik nem néztek rendesen utána az ÁFA szabályoknak, erről itt írtam.
Röviden és egyszerűsítve: ha egy cég (generálkivitelező) legalább szerkezetkész állapotú ház/lakás megépítésére vállalkozik, akkor 5%-os ÁFA-tartalommal állíthatja ki a számlát. Nem pedig a normál 27%-kal.
Az ördög a részletekben rejlik: ha már nem tud valaki leszerződni egy újonnan épített, legalább szerkezetkész lakásra/házra, például mert az előző kivitelező már eljutott a szerkezetkész állapotig, akkor már csak 27%-os számlát tud kiállítani. Persze van aki ettől még simán kiállít 5%-os mértékűt, de a jogellenes gyakorlatokat hagyjuk.
Mindenféleképpen 27%-os számla lesz, ha lecseréljük a kivitelezőt menet közben vagy lehet 5% ÁFA?
Gondolom Önöknek is feltűnt: ha egy cikk címe vagy egy bekezdése kérdőjellel végződik, akkor arra mindig nem a válasz. Most is.
Van arra mód, hogy az új kivitelező továbbra is 5%-os ÁFA tartalmú számlákat állítson ki (jogszerűen). A Polgári törvénykönyv ismer egy megoldást, aminek szerződésátruházás a neve. A szerződésátruházás lényege, hogy nem csak a szerződésből eredő követelést szerzi meg valaki (mint egy engedményezésnél), hanem úgy csinálunk, mintha eleve ő kötötte volna meg a szerződést. Tudományosan ezt úgy mondjuk, hogy alanycsere történik a kötelemben.
Mivel ez esetben ugyanazt a szerződést folytatja az új vállalkozó, nem pedig egy újabban köt, ugyanúgy folytathat mindent, mintha a korábbi kivitelezővel szerződnénk.
A NAV válasza
Megkerestem a NAV-ot, hogy megerősítsék az általam írtakat, ők ezt meg is tették:
„Általános forgalmi adó tekintetében álláspontunk szerint a fenti szerződés átruházás tekintetében csak az lényeg, hogy továbbra is az Áfa tv.-ben meghatározott feltételeknek megfelelő ingatlan létrehozatalára irányul-e a szerződés. Ha ebben nincs változás, akkor a szerződéses jogutód (új kivitelező) szintén jogosult kedvezményes 5%-os adókulccsal számlázni a további teljesítéseket. Vagyis, ha az eredeti kivitelező vállalkozási szerződése alapján megvalósuló lakóház-építés megfelel az Áfa tv. 10. § d) pontjában foglaltaknak, akkor az új kivitelező által elvégzett munka is 5 %-os adómértékkel számlázható. (A kedvezményes adómérték alkalmazását tehát alapvetően nem befolyásolja a szerződés átruházása.)„
Mi akkor a teendő ilyen esetben?
Fontos, hogy ezt csak akkor tudjuk megcsinálni, ha a korábbi kivitelező együttműködik, és hajlandó aláírni a szerződést. A megrendelőnek, a régi kivitelezőnek és az új kivitelezőnek alá kell írni egy úgynevezett szerződés-átruházási megállapodást, amivel az új kivitelező belép a régi helyére. Ha ez megvan, akkor mehetnek az 5%-os számlák az új kivitelezővel is.
Természetesen az élet bonyolultabb tud lenni, mint ami egy ilyen bejegyzésbe belefér. De legalább azt láthatják, hogy van megoldás, s nem kell egyből plusz 22%-ot kifizetni az új kivitelezőnek, mert az ÁFA szabályok szerint máshogy is megoldható.